Hoşgeldiniz

Çalışma Saatleri : : Ptesi - Cuma : 09:00 - 17:00
Telefon : +90 535 361 23 10

GUATRLARA YAKLAŞIM

Günümüzde nodüler guatr nedeniyle ameliyat olan hastalardan tiroid kanseri bulunma sıklığı %10’ların üstlerine çıkmıştır.

Hastanın boynunda şişlik, ağrı sıkıntı gibi şikayetleri varsa dahiliye, cerrahi polikliniklere başvurmalıdır. Tiroit hastalıkları, dahiliye, endokrin, cerrahiye ve nükler tıp uzmanlarını ilgilendiren multi disipliner bir yaklaşım Tiroit bezlerinde nodüllerin oluşmasına nodüler guatr denilir. Bu soğuk ve sıcak nodüller olarak gruplandırılır. Tiroit sintigrafisinde sıcak tutmayanlar soğuk nodüllerdir. Soğuk nodüller de kanser nodüllere göre daha yüksektir. (%5 civarında)
Diğer guatrlarda nodüller büyüdükçe kanserleşme riski artmaktadır. Erken başvurduğunda Tiroit USG’si, sT3, sT4, TSH rutin olarak baktırılır. Gerekirse Troit sintigrafisi yaptırılır. Ameliyat öncesi tiroit ince iğne aspira biyopsisi(İİAB) yaptırılarak ameliyat öncesi kanser riski açısından fikrimiz oluşur.

GUATR HAKKINDA

Günümüzde nodüler guatr nedeniyle ameliyat olan hastalardan tiroid kanseri bulunma sıklığı %10’ların üstlerine çıkmıştır. Tiroit bezi gırtlağın ön ve alt kısmında nefes borusunun üzerine yerleşmiş kelebek şeklinde olan ve hormon üreten bir organdır. 15-20 gram ağırlığında ve 4x2x2 cm’lik iki taraflı loblardan oluşur. Tiroit bezi iyodin (iyot) kullanarak tiroid hormonlarını yapar. Tiroit hormonları, kalp hızı, kan basıncı, vücut ısısı ve metabolizmamızı regüle eder ve çocukların büyümesinde önemli rol oynar.
Guatr tiroit bezlerinin büyümesi anlamına gelir. Nodüller oluşturmasıda guatr olarak adlandırılır.

Tiroit bezlerini iki şekilde değerlendiririz:

  1. Tiroidin Yapısal Hastalıkları
  2. Tiroidin Fonksiyonel Hastalıkları
Tiroidin Yapısal Bozuklukları:
  1. Nodüller oluşturması
  2. Tiroit kanserleri
  3. Tiroit iltihaplanmaları

Tiroidin Fonksiyonel Nedenleri:
Tiroit bezinin az ya da çok çalışması. Az çalışırsa hipotiroidi, çok çalışırsa hipertiroidi denilir.

Tiroit Hastalıklarının Nedenleri:
Tiroit hormon sentezi için gerekli iyotun yeteri kadar alınamaması sonucu tiroit hormon sentezi azalır ve bunu kompanse etmek için hipofizden TSH salınımı artarak tiroit bezini büyütür ve sonuçta endemik guatr oluşur.
Guatr dediğimiz tiroit büyümeleri guatrojen maddelerin alınmasında genetik nedenler ve tiroidit sonucunda gelişebilir veya THS salgılanan bir hipofiz adenoumda tirioid büyümesine neden olabilir.

Hipertroidi Belirtileri:
*İştah artışına rağmen kilo kaybı
*Sinirlilik, çabuk yorulmalar
*Terleme, sıcağa tahammülsüzlük
*Çarpıntı
*İshal ya da sık dışkılama
*Kas güçsüzlüğü
*Ellerde titreme
*Bakışlarda korku ifadesi
*Göz kapağının yukarı doğru gerilmesi ve göz kapağında şişlik
*Göz kürelerinin öne doğru fırlaması

Hipotroidi Belirtileri:
*Halsizlik çabuk yorulma
*Hareketlerde yavaşlama, kilo alma
*Kalp atışlarının yavaşlaması
*Uykuya eğilimin artması
*Soğuğa dayanıksızlık
*Ciltle kalınlaşma, kuruluk, saç dökülmesi
*Kabızlık
*Yüz ve göz kapaklarında şişlik
*Kalp yetmezliği

GUATRLARA YAKLAŞIM
GUATR
GUATR

Günümüzde modüler guatr nedeniyle ameliyat olan hastalardan tiroid kanseri bulunma aralığı %10’ların üstlerine çıkmıştır.

Multiple Pankreas Pseudokistlerinde Bir Tedavi Seçeneği; İnternal Kisto-Kistostomi. Olgu Sunumu
Multiple Pankreas Pseudokistlerinde Bir Tedavi Seçeneği; İnternal Kisto-Kistostomi. Olgu Sunumu

Pankreas pseudo-kistleri özellikle nekrotizan pankreatit komplikasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Pankreas pseudokistli olguların da %5-10 unda, kistler multiple olabilmektedir. Multiple pseudo-kistli olgularda diğer tedavi yöntemlerinin yanı sıra internal kisto-kistosto- mi tekniği de tedavide uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu yazıda etipolojisinde hipertrigliseritemi olan. 68 yaşında bir erkek hastanın, geçirdiği akut pankreatit atağı sonrasında, 3 ay sonra gelişen multiple pseudo-kist komplikasyonunun, internal kisto-kistostomi tekniği ile tedavisi anlatılmıştır. Anahtar Kelimeler: internal kisto-kistostami, pankreas psedökistleri